RSS feed for Peter

Peter has logged 27 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Haunt

Haunt

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Down and Dangerous

Down and Dangerous

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
No Rest for the Brave

No Rest for the Brave

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King of Escape

The King of Escape

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stingray Sam

Stingray Sam

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boy

Boy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
Enemies Closer

Enemies Closer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
Beyond the Time Barrier

Beyond the Time Barrier

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Murder Is My Beat

Murder Is My Beat

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ruthless

Ruthless

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Light Ahead

The Light Ahead

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crossroads

Crossroads

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cheat

The Cheat

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Typhoon

The Typhoon

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1920
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
Read the review Edit this entry  
04
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry