RSS feed for Peter

Peter has logged 62 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Merry-Go-Round

Merry-Go-Round

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Something Horizontal

Something Horizontal

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Red Capriccio

Red Capriccio

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Baby Blue

Baby Blue

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Many a Swan

Many a Swan

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
C-LR: Coorow-Latham Road For Those Who Don't Have the Time

C-LR: Coorow-Latham Road For Those Who Don't Have the Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Coorow-Latham Road

Coorow-Latham Road

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Depart

Depart

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
A Cold Compress

A Cold Compress

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
A War

A War

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
25
Incendiary Cinema

Incendiary Cinema

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★½
Edit this entry  
22
Night Editor

Night Editor

1946
×
★★½
Edit this entry  
22
The Trial of Vivienne Ware

The Trial of Vivienne Ware

1932
×
★★★★
Edit this entry  
19
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Sixty Six

Sixty Six

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Starlet

Starlet

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Inside Voices

Inside Voices

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Film

The Last Film

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Pawnshop

The Pawnshop

1916
×
★★★★
Edit this entry  
12
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
12
Those Awful Hats

Those Awful Hats

1909
×
Edit this entry  
12
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
12
Precious Images

Precious Images

1986
×
★★½
Edit this entry  
11
The Blazing Trail

The Blazing Trail

1921
×
★★½
Edit this entry  
11
Get Your Man

Get Your Man

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Accent Grave on Ananas

Accent Grave on Ananas

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
7285

7285

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
a certain worry

a certain worry

2014
×
★★
Edit this entry  
10
Color Neutral

Color Neutral

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Falling

Falling

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Blue Loop, July

Blue Loop, July

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Things

Things

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
vindmøller

vindmøller

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
The Peacock

The Peacock

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
The Dragon Is the Frame

The Dragon Is the Frame

2014
×
★½
Edit this entry  
10
Poetry for Sale

Poetry for Sale

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
The Song Remains The Same

The Song Remains The Same

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Symptom

A Symptom

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★
Edit this entry  
09
The Underworld Story

The Underworld Story

1950
×
★★½
Edit this entry  
09
Wazir

Wazir

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry