Peter has logged 43 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Copacabana Beach

Copacabana Beach

1983
×
Edit this entry  
30
Paracas

Paracas

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
Paisaje

Paisaje

1985
×
Edit this entry  
30
Blues Tropical

Blues Tropical

1983
×
Edit this entry  
30
Popsicles

Popsicles

1984
×
Edit this entry  
30
Diablo en la Piel

Diablo en la Piel

1998
×
Edit this entry  
30
Taller

Taller

1975
×
★★★
Edit this entry  
30
Desnudo con Alcatraces

Desnudo con Alcatraces

1986
×
Edit this entry  
30
Tango: el Narrador

Tango: el Narrador

1991
×
Edit this entry  
30
Color

Color

1955
×
★★★
Edit this entry  
30
Thresholds

Thresholds

1980
×
Edit this entry  
29
Porto

Porto

2016
×
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Edit this entry  
28
Victim

Victim

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Redhead from Manhattan

Redhead from Manhattan

1943
×
★★★
Edit this entry  
28
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Confidence

Confidence

1933
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Misty Moon

The Misty Moon

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
Vengeance of the Phoenix Sisters

Vengeance of the Phoenix Sisters

1968
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Phantom Lady

The Phantom Lady

1945
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Million Dollar House

The Million Dollar House

1942
×
★★★
Edit this entry  
17
Victims of Sin

Victims of Sin

1951
×
★★★½
Edit this entry  
17
Salon Mexico

Salon Mexico

1949
×
★★★
Edit this entry  
15
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gemini

Gemini

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Milla

Milla

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
A Gentle Creature

A Gentle Creature

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sollers Point

Sollers Point

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Western

Western

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
El día que me quieras

El día que me quieras

1935
×
★★★
Edit this entry  
03
A Family Like Many Others

A Family Like Many Others

1949
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dos tipos de cuidado

Dos tipos de cuidado

1953
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sunnyside

Sunnyside

1979
×
★★★
Edit this entry  
02
Defiance

Defiance

1980
×
★★½
Edit this entry