• The Roads That Lead Home

    ★★★½

  • Bout-de-Zan and the Crocodile

    ★★★

  • A Canine Sherlock Holmes

    ★★★

  • The New Love And The Old

    ★★★

  • Flo's Discipline

    ★★½

  • Not Like Other Girls

    ★★

  • The Mills in Joy and Sorrow

    ★★★

  • Around the World in Two Hours

    ★★★½

  • Falling Leaves

    ★★★½

  • Brotherhood of Man

    ★★½

  • Marked Cards

    ★½

  • Dante's Inferno

    ★★★½

  • On the Brink

    ★★★

  • Tramp Strategy

  • Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics

  • A Manly Man

  • The Girl Spy Before Vicksburg

    ★★★½

  • The Indian Land Grab

    ★★

  • A Daughter of Dixie

    ★★★

  • The Time-Lock Safe

    ★★★

  • Over Silent Paths

    ★★★½

  • The Master of a Fashionable Game

    ★★★

  • Frankenstein

  • Petit Chantecler

    ★★★

  • The Hobble Skirt

    ★★½

  • A Corner in Wheat

    ★★★½

  • Comic Mutations

    ★★★½

  • A Trip to Jupiter

    ★★★★

  • The Son's Return

  • The Living Fan

    ★★★½

  • Urban Science: To Demonstrate How Spiders Fly

    ★★★½

  • Crimes of Diogo Alves

  • The Drunkard's Reformation

    ★★★

  • Monsieur Clown Among the Lilliputians

    ★★★

  • Those Awful Hats

    ★★★½

  • The Gypsy

    ★★½

  • Good Evening Flowers!

    ★★★

  • A Smoked Husband

  • A Fantasy

    ★★★★

  • Deceived Slumming Party

  • L'invention du professeur Brick-à-Brack

    ★★★½

  • Mysterious Villa

    ★★★

  • The Glue

    ★★★

  • The Dancing Pig

    ★★★★

  • The Tulips

    ★★★½

  • Madame's Cravings

    ★★★

  • Métempsycose

    ★★★

  • When the Devil Drives

    ★★★

  • First Prize in Cello

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★½

  • L'obsession de l'or

    ★★★

  • Hallucination musicale

    ★★★

  • Voyage original

    ★★★

  • A Trip Down Market St. before the Fire

    ★★★★½

  • Tit-for-Tat

    ★★★½

  • The Charmer

    ★★★

  • Aladdin and His Wonder Lamp

    ★★★

  • The Hilarious Posters

    ★★★

  • Down In The Deep

    ★★★½

  • The Wonderful Album

    ★★★

  • Rescued by Rover

    ★★★

  • King of Dollars

  • The Black Imp

    ★★★½

  • Personal

    ★★★½

  • Dog Factory

    ★★★

  • The Wrong Door

    ★★★

  • The Mermaid

  • The Wonderful Living Fan

    ★★★

  • Le Bey de Tunis et les personnages de sa suite descendant l'escalier du Bardo

  • Grand Display of Brock's Fireworks at the Crystal Palace

    ★★★★½

  • The Great Train Robbery

  • The Gay Shoe Clerk