• Le roi de Cambodge se rendant au Palais

  • Admiral Dewey Landing at Gibraltar

  • The Little Girl and Her Cat

  • New Brooklyn to New York via Brooklyn Bridge, No. 2

    ★★★½

  • Panorama of Calcutta

  • Statue of Liberty

  • Chiens savants: la danse serpentine

  • U.S. Troops Landing at Daiquiri, Cuba

  • Troop Ships for the Philippines

  • Wash Day in Mexico

  • A Woman Surprised

  • Woman Getting Into Bed

  • Something Good - Negro Kiss

    ★★★★

  • Panoramic View of Conway on the L. & N.W. Railway

  • Les chats boxeurs

  • The Four Troublesome Heads

  • Fête du jubilée de la reine d'Angleterre, le cortège: La reine

  • Armour's Electric Trolley

  • The Haverstraw Tunnel

    ★★★½

  • Descente de la grande pyramide

  • Une rue à Tokyo, [I]

  • Seminary Girls

  • Fencing at the Joinville School

  • Boxing Match

  • L'Artiste et la Venus

  • At the Hypnotist's

    ★★★

  • The Parisians

  • Sandow

  • Repas d'indiens

  • A Morning Bath

  • The Kiss

  • The Cabbage-Patch Fairy

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • A Serpentine Dance

  • A Terrible Night

  • Arrival of a Train (Joinville Station)

  • Sousse: Marché aux charbons (avec chameaux)

  • Arab Cortege, Geneva

  • Loading a Boiler

  • Cordeliers' Square in Lyon

  • Jumping the Blanket

  • Baby's Meal

  • Les forgerons

  • Fishing for Goldfish

  • Trick Riding

  • The Photographical Congress Arrives in Lyon

  • The Sprinkler Sprinkled

    ★★★★

  • Princess Ali

  • Annabelle Serpentine Dance

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Boat Leaving the Port

    ★★★★

  • Imperial Japanese Dance

  • Annie Oakley

  • Bucking Broncho

  • Hadj Cheriff

  • Sioux Ghost Dance

  • Dickson Experimental Sound Film

  • The Boxing Cats (Prof. Welton's)

  • The Cock Fight

  • Luis Martinetti, Contortionist

  • Blacksmith Scene

  • Dear Esther

    ★★★½

  • Gabriel

    ★★½

  • Love and the Epiphanists: Chapter One

    ★★★

  • Plants

    ★★★

  • Spiral Vessel

  • Starlets of the Screen

  • Aloha Wanderwell Excerpts

    ★★★★

  • Other Months

    ★½