Sort by

𝐇𝐞𝐚𝐭𝐡𝐞𝐫 has logged 87 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★
Edit this entry  
24
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Déjeuner du matin

Déjeuner du matin

2012
×
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Firebringer

Firebringer

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Puffin Patrol

Puffin Patrol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read prior review Edit this entry  
17
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
15
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
15
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry