Sort by

𝐇𝐞𝐚𝐭𝐡𝐞𝐫 has logged 65 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read prior review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mummering Legends

Mummering Legends

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
La Véillée

La Véillée

×
Edit this entry  
28
That Halloween

That Halloween

2021
×
Edit this entry  
28
New Woman

New Woman

2019
×
Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scary Godmother: The Revenge of Jimmy

Scary Godmother: The Revenge of Jimmy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scary Godmother: Halloween Spooktakular

Scary Godmother: Halloween Spooktakular

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scared Shrekless

Scared Shrekless

2010
×
Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Vampires Suck

Vampires Suck

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Come From Away

Come From Away

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry