thalia has logged 35 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★½
Edit this entry  
09
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry