Sort by

thalia has logged 27 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love, Romance & Chocolate

Love, Romance & Chocolate

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Barbie: A Fashion Fairytale

Barbie: A Fashion Fairytale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Barbie: The Princess & The Popstar

Barbie: The Princess & The Popstar

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry