Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Undefeated Presents: Hamilton In-Depth

The Undefeated Presents: Hamilton In-Depth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ray

Ray

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
13
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry