RSS feed for deniz
  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    SORRY, MY PRADA’S AT THE CLEANERS ALONG WITH MY HOODIE AND MY FUCK-YOU FLIP-FLOPS YOU PRETENTIOUS DOUCHEBAG!!!

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★

    patrick berating the homeless man for not having a job like chill we know you voted for reagan

  • Pitch Perfect

    Pitch Perfect

    ★★★

    everyone when the bellas start singing “turn the beat around” for the millionth time: ah shit, here we go again

  • Mustang

    Mustang

    ★★★★½

    “I want to get out of here!”

    certain aspects of this film are overexaggerated to cater toward its western audience, but that doesn’t take away from its message of the loss of girlhood innocence through an oppressive patriarchy. add that to powerful sisterly love and stunning shots of the turkish countryside (the background of my childhood) and I’m always crying by the end!

    (side note: those cookies ece eats instead of passing around fucking SLAP!!!!! I don’t blame her)

  • North by Northwest

    North by Northwest

    ★★★★

    cary grant bears an odd resemblance to jude law in Spy (2015)

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

    nothing will match the instant euphoria I feel every time during the twist and shout scene

  • 20th Century Women

    20th Century Women

    ★★★★

    jamie is so precious protect him

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    keira knightley’s wispy bangs... *chef’s kiss*

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    imagine being scared during sex but having all your female friends around you to comfort and guide you through it!!! honestly peak feminism right here

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

    most relatable thing in this movie is peter being stopped by airport security for having food in his suitcase. been there too man

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★½

    “I came here tonight because when you realize you want to spend the rest of your life with somebody, you want the rest of your life to start as soon as possible.”

    take notes everybody! this is the only right way to do a slowburn

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★★

    for a hamlet adaptation, not gay enough