RSS feed for deniz

deniz has written 15 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★★

    honestly carrie went off at prom! we love a strong female lead

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★★

    on October 3rd, he asked me what day it was.
    “ITS OCTOBER 3RD.”

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    top ten scenes in cinematic history:
    10. you
    9. can’t
    8. rank
    7. them
    6. because
    5. they
    4. are
    3. all 
    2. amazing
    1. the pool scene in booksmart (2019)

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★★

    everything about this movie is so saturated—the color, the heat, the music—which makes the silence after the radio is broken even more defeaning

  • Coco

    Coco

    ★★★★★

    the remember me scene had me ugly crying so bad

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

    me: has over 100 movie options on the plane including several on my watchlist
    also me: rewatches the grand budapest hotel for the second time in three weeks because I am just that in love with this movie

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    SORRY, MY PRADA’S AT THE CLEANERS ALONG WITH MY HOODIE AND MY FUCK-YOU FLIP-FLOPS YOU PRETENTIOUS DOUCHEBAG!!!

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

    nothing will match the instant euphoria I feel every time during the twist and shout scene

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    keira knightley’s wispy bangs... *chef’s kiss*

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    rachel weisz’s face when she sees emma stone lying naked in the queen’s bed? bitch me too!

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    the animation I am SHOOK

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    watching this when you’re in a fight with your mom hits different