Adriana has logged 64 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kingdom of the Spiders

Kingdom of the Spiders

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shadow Box

The Shadow Box

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
General Della Rovere

General Della Rovere

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Na Mira dos Assassinos

Na Mira dos Assassinos

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Antonio Meliande - Pau pra toda obra

Antonio Meliande - Pau pra toda obra

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carlão: Erudito e Popular

Carlão: Erudito e Popular

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boca do Lixo: A Bollywood Brasileira

Boca do Lixo: A Bollywood Brasileira

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sangue Corsário

Sangue Corsário

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
O M da Minha Mão

O M da Minha Mão

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
This Street So August

This Street So August

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bethânia Bem de Perto: A Propósito de um Show

Bethânia Bem de Perto: A Propósito de um Show

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Festa di laurea

Festa di laurea

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Crimes: Witchcraft

Blood Crimes: Witchcraft

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Witchfinder General: Horror Classic

Witchfinder General: Horror Classic

2007
×
★★½
Edit this entry  
24
John Ford & Monument Valley

John Ford & Monument Valley

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Five Branded Women

Five Branded Women

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punks

Punks

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Partido Alto

Partido Alto

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Night in 67

A Night in 67

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raul - O Início, o Fim e o Meio

Raul - O Início, o Fim e o Meio

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hallelujah

Hallelujah

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Glass

Glass

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Lilith

Lilith

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Futureworld

Futureworld

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wanda Nevada

Wanda Nevada

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Idaho Transfer

Idaho Transfer

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nosferato no Brasil

Nosferato no Brasil

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Film Noir: Bringing Darkness to Light

Film Noir: Bringing Darkness to Light

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Os Mutantes

Os Mutantes

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tropicália

Tropicália

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Viola Chinesa

Viola Chinesa

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cacaso

Cacaso

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Handsome Antonio

Handsome Antonio

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dorothy, the Kansas City Pot Head

Dorothy, the Kansas City Pot Head

1968
×
★★★
Edit this entry  
10
Beloved

Beloved

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Chasers

The Chasers

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bang Bang

Bang Bang

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blahblahblah

Blahblahblah

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry