Sort by

Ell has logged 29 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
10
Badlands

Badlands

1973
×
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Sing

Sing

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Quest

Quest

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pearl

The Pearl

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry