Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Collective

Collective

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Road House

Road House

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Line Goes Up: The Problem With NFTs

Line Goes Up: The Problem With NFTs

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
Read the review Edit this entry  
18
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Satantango

Satantango

1994
×
Read the review Edit this entry  
20
The Little Things

The Little Things

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
Read the review Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
Read the review Edit this entry  
25
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★
Read the review Edit this entry