Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
½
Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
02
Justice League

Justice League

2017
×
½
Edit this entry  
01
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
Edit this entry  
22
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
½
Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
½
Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
26
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry