• The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★½

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Dr. T & the Women

    ★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Straight Story

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★½

  • Scream

    ★★★★★

  • Crash

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Se7en

  • La Haine

    ★★★★½

  • Casino

    ★★★★★

  • Hoop Dreams

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Mask

  • Chungking Express

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★★

  • Rain Man

    ★★★★★

  • The Last Temptation of Christ

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★½

  • Tampopo

  • Come and See

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★½

  • Risky Business

    ★★

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • The Outsiders

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • The Fury

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★½

  • Network

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★★

  • Nashville

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★½

  • Images

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Dementia 13

    ★★★

  • Spartacus

    ★★½