Sort by

lilian has logged 660 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Magic Diner Pt.II

The Magic Diner Pt.II

2018
×
Edit this entry  
29
The Magic Diner

The Magic Diner

2015
×
Edit this entry  
29
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
One Red Nose Day and a Wedding

One Red Nose Day and a Wedding

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
Edit this entry  
20
In Chris Marker's Studio

In Chris Marker's Studio

2011
×
Edit this entry  
20
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Little Story of Gwen from French Brittany

The Little Story of Gwen from French Brittany

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
Edit this entry  
20
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
La Ballerine

La Ballerine

1944
×
Edit this entry