Sort by

Tristan has logged 460 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★½
Edit this entry  
30
Perfect Love

Perfect Love

1996
×
Edit this entry  
29
The Pirate

The Pirate

1948
×
Edit this entry  
28
Party Girl

Party Girl

1958
×
★★★
Edit this entry  
27
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Seen and Unseen

The Seen and Unseen

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★
Edit this entry  
25
The Little Match Girl

The Little Match Girl

1928
×
★★★
Edit this entry  
25
L'amore

L'amore

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ceiling Zero

Ceiling Zero

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Honeymoon

Honeymoon

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Golden Coach

The Golden Coach

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The River

The River

1951
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dirty Like an Angel

Dirty Like an Angel

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Diary of a Chambermaid

The Diary of a Chambermaid

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Marseillaise

La Marseillaise

1938
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Woman on the Beach

The Woman on the Beach

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Edit this entry  
14
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Edit this entry  
13
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★★
Edit this entry  
12
36 Fillette

36 Fillette

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mexican Bus Ride

Mexican Bus Ride

1952
×
★★★
Edit this entry  
11
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Night After Night

Night After Night

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★
Edit this entry  
08
The Young One

The Young One

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
i hate myself :)

i hate myself :)

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spies

Spies

1928
×
★★★½
Edit this entry  
06
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cure

Cure

1997
×
★★★
Edit this entry  
05
Among Grey Stones

Among Grey Stones

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1954
×
★★★½
Edit this entry  
03
Él

Él

1953
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
The Asthenic Syndrome

The Asthenic Syndrome

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Susana: The Devil & the Flesh

Susana: The Devil & the Flesh

1951
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Real Young Girl

A Real Young Girl

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
28
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★½
Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nobody's Daughter Haewon

Nobody's Daughter Haewon

2013
×
★★★½
Edit this entry