Sort by

Willa has logged 103 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
While We're Young

While We're Young

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Who's Asking About That?

Who's Asking About That?

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Waves

Waves

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Krisha

Krisha

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
4 Quarters

4 Quarters

2015
×
Edit this entry  
27
Stray

Stray

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
When You Sleep

When You Sleep

2012
×
Edit this entry  
26
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
25
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
24
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spider

Spider

2002
×
★★
Edit this entry  
23
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fast Company

Fast Company

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
Shivers

Shivers

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry