Willa has logged 74 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★
Edit this entry  
29
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All These Women

All These Women

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Silence

The Silence

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★
Edit this entry  
26
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★★
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Edit this entry  
25
Behind the Screen

Behind the Screen

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Magician

The Magician

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★
Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dreams

Dreams

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Waiting Women

Waiting Women

1952
×
★★★
Edit this entry  
20
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To Joy

To Joy

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thirst

Thirst

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Collective

Collective

2019
×
Edit this entry  
17
Crisis

Crisis

1946
×
★★★
Edit this entry  
17
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★
Edit this entry  
15
Street Without End

Street Without End

1934
×
★★★
Edit this entry  
14
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Pawnshop

The Pawnshop

1916
×
★★★
Edit this entry  
13
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Song of Songs

The Song of Songs

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★½
Edit this entry  
10
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★
Edit this entry  
10
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Read the review Edit this entry