Sort by

Willa has logged 68 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mekong Hotel

Mekong Hotel

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
26
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
25
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Oscar

Lady Oscar

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
A Slightly Pregnant Man

A Slightly Pregnant Man

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
The Pied Piper

The Pied Piper

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Seven Deadly Sins

The Seven Deadly Sins

1962
×
Edit this entry  
19
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Antigone

Antigone

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ars

Ars

1959
×
Edit this entry  
19
Le sabotier du Val de Loire

Le sabotier du Val de Loire

1956
×
Edit this entry  
19
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
Edit this entry  
18
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Edit this entry  
17
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pola X

Pola X

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★
Edit this entry  
14
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Saraband

Saraband

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★
Edit this entry