adam has logged 460 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bambi

Bambi

1942
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Edit this entry  
30
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★½
Edit this entry  
28
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★★★
Edit this entry  
28
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★
Edit this entry  
28
GUO4

GUO4

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
11
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Edit this entry  
11
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Edit this entry  
10
Pizza Time

Pizza Time

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Oasis

Oasis

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Dirt

The Dirt

2019
×
★½
Edit this entry  
05
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Weekend

Weekend

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
That Summer

That Summer

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Beales of Grey Gardens

The Beales of Grey Gardens

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Grey Gardens

Grey Gardens

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★½
Edit this entry