Sort by

Landon has logged 52 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Simpsons: When Billie Met Lisa

The Simpsons: When Billie Met Lisa

2022
×
Edit this entry  
30
Sleepover

Sleepover

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Point

The Point

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Waffle Home

Waffle Home

2022
×
Edit this entry  
26
Choose or Die

Choose or Die

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Van Wilder

National Lampoon's Van Wilder

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Shaggy D.A.

The Shaggy D.A.

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Nice Guy

Mr. Nice Guy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grandma's Boy

Grandma's Boy

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lewis Black: Black on Broadway

Lewis Black: Black on Broadway

2004
×
Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
Edit this entry  
18
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Aristocrats

The Aristocrats

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gigli

Gigli

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daddy Day Care

Daddy Day Care

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Without a Paddle

Without a Paddle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chris Rock: Bring the Pain

Chris Rock: Bring the Pain

1996
×
Edit this entry  
06
Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off

Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bernie

Bernie

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry