Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lisa Frankenstein

Lisa Frankenstein

2024
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miller's Girl

Miller's Girl

2024
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Io Capitano

Io Capitano

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Taste of Things

The Taste of Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The End We Start From

The End We Start From

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Madame Web

Madame Web

2024
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Book of Clarence

The Book of Clarence

2023
×
Edit this entry  
11
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I.S.S.

I.S.S.

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Argylle

Argylle

2024
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
John Carpenter's Suburban Screams

John Carpenter's Suburban Screams

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
30
Origin

Origin

2023
×
Read the review Edit this entry  
30
Strange Way of Life

Strange Way of Life

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
Read other review Edit this entry  
27
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monster

Monster

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Next Goal Wins

Next Goal Wins

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Good Mother

The Good Mother

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
Read the review Edit this entry  
20
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Self Reliance

Self Reliance

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Eternal Memory

The Eternal Memory

2023
×
Edit this entry  
16
Fremont

Fremont

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Curse

The Curse

2023
×
Read the review Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scrapper

Scrapper

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Beekeeper

The Beekeeper

2024
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Teachers’ Lounge

The Teachers’ Lounge

2023
×
★★★½
Edit this entry  
08
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Yards

The Yards

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry