Sort by

Mike has logged 348 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Border

Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aniara

Aniara

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luce

Luce

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry