Sort by

Mike has logged 28 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1998
×
Read the review Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry