• The Last Temptation of Christ

    The Last Temptation of Christ

    ★★★★

    Very much like the depiction of Jesus actually as a human that struggles with the concept of being a messiah. The titular last temptation is tremendous.

  • The Last Detail

    The Last Detail

    ★★★★

    Incredible Jack Nicholson performance. Post Vietnam contemplations about the consequences of military structure and possible derelictions of duty. Lost youth for no reason. Just now realizing how much the Hal Ashby aesthetic had an influence on Alexander Payne in The Holdovers.

  • Lisa Frankenstein

    Lisa Frankenstein

    ★★★½

    Marla Singer’s coming of age tale

    This will be life changing for a new generation of teen girls that stumble across it. Really enjoyed everything about this, especially once Lisa breaks out of her shell. Vibrant, funny, and Kathryn Newton is a star.

  • Miller's Girl

    Miller's Girl

    ★★½

    There’s a lot of things in here that, when you look at them individually, are quite good. Then you look at the whole and it’s kind of a trashy mess. Dagmara Domińczyk absolutely cooks though.

  • Io Capitano

    Io Capitano

    ★★★½

    A harrowing immigrant’s journey with a fantastic lead performance from Seydou Sarr.

  • The Taste of Things

    The Taste of Things

    ★★★★★

    Absolutely extraordinary. There’s about a fifteen minute stretch of this where Dodin cooks a meal for Eugénie, with only a few words spoken about the physical process of eating, and it’s one of the greatest professions of love ever put to film. Probably the best visual depiction of cooking and the non-verbal communication that goes with it. Stunningly gorgeous cinematography that rivals Portrait of a Lady on Fire for best looking movies that were shot digitally. I now kind of understand why France chose this over Anatomy of a Fall for the international film Oscar.

  • The End We Start From

    The End We Start From

    ★★★

    Another great performance from Comer. And another reminder that I will be one of the first to die in a societal collapse scenario.

  • Madame Web

    Madame Web

    ★½

    I gotta hand it to them for taking Pepsi’s product placement money, and then using it to have the protagonist complain about drinking a Pepsi and subsequently get maimed by a giant Pepsi sign.

    Some of the worst ADR I’ve ever heard in a big budget studio movie

    Has a few so bad it’s funny moments, but by the end I was just bored. 

    Dakota Johnson innocent though

  • Matewan

    Matewan

    ★★★★★

    “All we got is our misery, and the least we can do is share it.”

    An under-appreciated masterpiece about the slow and deadly fight for worker’s rights in America. Essential viewing.

  • The Green Ray

    The Green Ray

    ★★★★

    Lena: I live my life. I have fun. And I see how others react. Then I decide: is it good or is it bad? It's like a card game. You shouldn't give away what you have in your hand.
    Delphine: I have nothing in my hand.

    Damn

  • The Zone of Interest

    The Zone of Interest

    ★★★★★

    Every plot of Eden is built next to someone’s hell. 

    Turning atrocity in to art installation. The curator and the viewer are complicit. 

    A visual and auditorial masterpiece. 

    Glazer is a meticulous craftsman of viewing the human condition from an extrinsic perspective.

  • I.S.S.

    I.S.S.

    ★★★

    A solid little paranoid thriller set aboard the ISS. Didn’t even read the synopsis beforehand so the nuclear war on earth, and its implications to our characters, was a nice little surprise. Kind of runs our steam towards the end, but the set up is very well done.