Sort by

Lara has logged 366 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Il ciclone

Il ciclone

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oscar

Oscar

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legend

Legend

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clash of the Titans

Clash of the Titans

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
Edit this entry  
25
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Door

The Door

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wildside

Wildside

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nuggets

Nuggets

2014
×
Edit this entry  
19
Lonelyhearts

Lonelyhearts

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Comrade X

Comrade X

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Body Too Many

One Body Too Many

1944
×
Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Reign of Terror

Reign of Terror

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Behind Green Lights

Behind Green Lights

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Terribly Happy

Terribly Happy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Chase

The Chase

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry