Sort by

Lara has logged 32 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Quiet Duel

The Quiet Duel

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry