Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Les Mains négatives

Les Mains négatives

1978
×
Read prior review Edit this entry  
30
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Edit this entry  
03
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watcher

Watcher

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
8MM

8MM

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Exit

No Exit

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman

Batman

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry