Lari has written 101 reviews for films during 2021.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    I wish I were even somewhat immune to how cool this is, but I’m just not! Nothing comes close to being as cool as the last hour of this movie, and the fact that an entire genre has taken from it for the past 20 years is proof. Arguably the best fight choreography in an American movie to date. Most importantly without this movie there would be no Alyx. Also, my first viewing where I realized it takes place in Chicago. So glad we have that <3

  • The Firm

    The Firm

    ★★½

    This movie is far too long and slow, and the dialogue especially in the exposition about the firm is painful at times but… Tom Cruise does a backflip for no reason in the first 5 minutes. And Holly Hunter is wonderful. Bring back mid tier legal thrillers like this

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★★½

    The first time I’ve seen this since high school. My thought are as follows: 

    -This is the best Shakespeare adaptation. Yes I know about West Side Story.

    -In my eyes this is THE teen movie. I can’t think of any others that successfully capture the humor, the melodrama, and the longing of being a teenager quite like this one. 

    -As someone who was listening to Le Tigre, reading The Bell Jar, and being mean to guys in high school this…

  • Clueless

    Clueless

    ★★★

    Accidentally watched two incest-adjacent teen movies back to back. the 90s were a different time

  • Cruel Intentions

    Cruel Intentions

    ★★★½

    Just curious if at any point someone suggested that Selma Blair should play this…. differently

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★½

    She did what she had to do.

  • Benedetta

    Benedetta

    ★★★★

    Nothing I can say about this that isn’t summed up by a whittled dildo of the Virgin Mary

  • The Taking of Pelham One Two Three

    The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★½

    Catching up on old reviews here. Not sure I’ve seen anything that so perfectly balances humor and tension like this movie. A real banger of a classic.

  • Exotica

    Exotica

    ★★★★

    Subverts the expectation of something darker and more depraved. So tender it was at times painful. But they had me at Leonard Cohen striptease.

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★

    Never thought I would be this emotionally distraught over some pigeons but here I am 


    (Side note: Marlo Stanfield cameo. I would like to believe this is secretly the origin story of how he became fascinated with pigeons himself)

  • The Swimming Pool

    The Swimming Pool

    ★★★★

    The agonizing irony of an insatiable wanting, played out by the hottest people you’ve ever seen.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★

    While I loved the anthological structure, I could have watched a full length film on the Benicio del Toro storyline. Adrien Brody at his funniest and most free. It’s been so long since I watched a movie where I walked away happier and more human after seeing it. What a delight.