lauren has logged 101 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rent

Rent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Choke

Choke

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Road

The Road

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★½
Read the review Edit this entry