Sort by

Luke Fern has logged 101 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Security

Security

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Message from the King

Message from the King

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
1922

1922

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
6 Days

6 Days

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sweeney

The Sweeney

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Legend

Legend

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry