Lorenzo has logged 390 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dreams

Dreams

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Based on a True Story

Based on a True Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bao

Bao

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
The Bears' Famous Invasion of Sicily

The Bears' Famous Invasion of Sicily

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stolen Children

The Stolen Children

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry