RSS feed for maryam
  • 20th Century Women

    20th Century Women

    ★★★★★

    AMEN
    A-WOMAN*

  • Suicide Club

    Suicide Club

    ★★★★

    fuck them kids

  • New Nightmare

    New Nightmare

    ★★★★★

    wes craven: what new nightmare? you bitches better dance to this old shit

  • The Art of Self-Defense

    The Art of Self-Defense

    ★★★★

    out of all the movies I watched this year I didn’t think this one would end up in my top 10

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★

    woof

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★½

    GOAT.. literally GOAT...

  • Little Monsters

    Little Monsters

    ★★★★

    lupita killing it (literally) this year

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    bill murray killing zombie grace randolph during a garfield 3 interview is a real thing that happens in the movie

  • I Love You to Death

    I Love You to Death

    ★★★

    “is that legal? you know.. having sex with a kangaroo..”


    stoner greasy homeless keanu with shaved sides and a nose ring 😍😍

  • My Soul to Take

    My Soul to Take

    ★★

    i’m trying to find any excuses for this being horrible while also being fully made by wes craven but I can’t find a single excuse and that makes me sad

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    beautifully shot, great acting as expected from joaquin phoenix. made me uncomfortable the entire time which is really the point of it. the ending shook me...... 


    todd philips, for the first time ever, did a great job.


    GIVE JOAQUIN HIS DAMN OSCAR ALREADY!!!!!!!!

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

    that was so moving... gonna need a couple of days please don’t speak to me