Sort by

Eli !! has logged 133 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Free Birds

Free Birds

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Acid Rain

Acid Rain

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lemon

Lemon

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Killed on Christmas

Killed on Christmas

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Geometry

Geometry

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
24 Hours in the Life of a Clown

24 Hours in the Life of a Clown

1946
×
★★★
Edit this entry  
29
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spookley the Square Pumpkin

Spookley the Square Pumpkin

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kiwi!

Kiwi!

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry