Sort by

Josh has logged 165 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
29
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Light from Light

Light from Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Our Time Will Come

Our Time Will Come

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Midnight After

The Midnight After

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let the Bullets Fly

Let the Bullets Fly

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry