Highest rated films

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Enough Said

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★★

  • The World's End

    ★★★★

  • This Is the End

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Hombre

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Manhattan

    ★★★★½

  • The Act of Killing

    ★★★★½

  • Where the Wild Things Are

    ★★★★½

  • L'Avventura

    ★★★★½

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★½

  • The Earrings of Madame de...

    ★★★★½

  • Leviathan

    ★★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • From Up on Poppy Hill

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 122 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Spring Breakers

Mar 22

Most Watched

Leviathan

twice

Inside Llewyn Davis

twice

Last Film

It's a Wonderful Life

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
71 films
Comedy
30 films
Adventure
24 films
Romance
23 films
Action
21 films
Sci Fi
21 films
Thriller
17 films
Family
17 films
Fantasy
16 films
Crime
15 films
USA
91 films
UK
19 films
France
18 films
South Korea
7 films
Belgium
4 films
Germany
4 films
Japan
4 films
Italy
3 films
Canada
3 films
Australia
3 films
English
100 films
French
18 films
German
10 films
Spanish
8 films
Korean
7 films
Japanese
4 films
Italian
3 films
Chinese
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Josh’s most liked review

The African Queen

★★

The African Queen simultaneously undermines Hepburn’s greatest quality (her intelligence) and Bogart’s (his dangerousness) and then asks us to fall for them falling for each other.

More here: www.larsenonfilm.com/the-african-queen

More reviews

Josh’s most liked list

Top 25 Films of 2013

I wrote a few words about my top 10 picks at the website. There's also a lot of yakking about the best of 2013 on the Filmspotting roundtable show, where Adam and I are joined by Michael Phillips and Scott Tobias.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Oldboy
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Phantom Creeps
Average weighted rating:

2.5

Films Josh watched in 2013

  • It's a Wonderful Life
  • Leviathan
  • Inside Llewyn Davis
  • Saving Mr. Banks
  • Museum Hours
  • Elf
  • Drinking Buddies
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Out of the Furnace
  • Philomena
  • The Wolf of Wall Street
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Blancanieves
  • American Hustle
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • The Wind Rises
  • Frozen
  • Her
  • Oldboy
  • Nebraska
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Enough Said
  • Black Nativity
  • A Tale of Two Sisters
  • Inside Llewyn Davis
  • The Princess Bride
  • Dallas Buyers Club
  • Holy Smoke
  • The Emperor's New Groove
  • Blue Is the Warmest Color
  • Secret Sunshine
  • The Exorcist
  • The Petrified Forest
  • The Chaser
  • 12 Years a Slave
  • Captain Phillips
  • This Is the End
  • Don Jon
  • I'm a Cyborg, But That's OK
  • Computer Chess
  • Fearless
  • Woman on the Beach
  • A Cat in Paris
  • Gravity
  • Short Term 12
  • Barry Lyndon
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Young Girls of Rochefort
  • The Secret of Kells
  • 3-Iron
  • Oldboy
  • Hombre
  • 52 Pick-Up
  • From Up on Poppy Hill
  • Prince Avalanche
  • The Grandmaster
  • The World's End
  • The Act of Killing
  • Microcosmos
  • A Trip to the Moon
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
  • Fruitvale Station
  • Elysium
  • The Spectacular Now
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • District 9
  • Blue Jasmine
  • A Streetcar Named Desire
  • Hannah and Her Sisters
  • The Invisible Man
  • The Conjuring
  • The Phantom Creeps
  • Top of the Lake
  • Where the Wild Things Are
  • Westworld
  • Only God Forgives
  • Pacific Rim
  • I'm So Excited!
  • Post Tenebras Lux
  • The Lone Ranger
  • Despicable Me 2
  • The Heat
  • How to Train Your Dragon
  • Monsters University
  • Simon of the Desert
  • Monsters, Inc.
  • World War Z
  • Much Ado About Nothing
  • Superman II
  • The Bling Ring
  • Superman
  • The African Queen
  • Man of Steel
  • The Great Muppet Caper
  • Before Midnight
  • An American in Paris
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Frances Ha
  • Manhattan
  • Leviathan
  • Stories We Tell
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Star Trek Into Darkness
  • L'Avventura
  • The Great Gatsby
  • Dr. Mabuse, the Gambler
  • Iron Man 3
  • Mud
  • Pain & Gain
  • Upstream Color
  • Primer
  • Rise of the Guardians
  • To the Wonder
  • Evil Dead
  • Trance
  • Lola Montès
  • The Evil Dead
  • The Earrings of Madame de...
  • Pippi Longstocking
  • Spring Breakers

World Map

Highly rated films Josh is yet to see

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Hope
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Bo Burnham: What.
  • 'Til Madness Do Us Part
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more