Highest rated films

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • The Rover

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★½

  • Blazing Saddles

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 199 Films watched
  • 16.6 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Anchorman 2: The Legend Continues

Jan 1

Most Watched

The Boxtrolls

twice

Inherent Vice

twice

The Rover

twice

The Lego Movie

twice

Maleficent

twice

Last Film

Unbroken

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
113 films
Comedy
62 films
Adventure
45 films
Action
35 films
Family
34 films
Fantasy
33 films
Thriller
30 films
Animation
29 films
Sci Fi
27 films
Romance
25 films
USA
145 films
UK
29 films
Germany
20 films
France
17 films
Poland
12 films
Japan
8 films
Australia
7 films
Denmark
7 films
Sweden
5 films
Belgium
5 films
English
173 films
French
26 films
Spanish
17 films
Italian
13 films
Polish
13 films
German
12 films
Japanese
11 films
Chinese
5 films
Latin
4 films
Russian
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Josh’s most liked review

Up

★★★★

Your kids have to see you cry sometime.

More reviews

Josh’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Transformers: Age of Extinction
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

González: The False Prophet
Average weighted rating:

3.3

Films Josh watched in 2014

  • Unbroken
  • Mr. Turner
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • The Snowman
  • The Boxtrolls
  • Decalogue X
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • A Charlie Brown Christmas
  • Top Five
  • Into the Woods
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Force Majeure
  • The Long Goodbye
  • Inherent Vice
  • The Rover
  • The Lego Movie
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Decalogue IX
  • Exodus: Gods and Kings
  • Inherent Vice
  • The Babadook
  • The Homesman
  • Maleficent
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Mistaken for Strangers
  • Big Eyes
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Manakamana
  • Decalogue VIII
  • The Sacrifice
  • Tangled
  • Big Hero 6
  • Bad Words
  • Memphis
  • The Theory of Everything
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Dear White People
  • Decalogue VII
  • Interstellar
  • Nightcrawler
  • Foxcatcher
  • After Hours
  • The Night of the Hunter
  • The Boxtrolls
  • Whiplash
  • Decalogue VI
  • Hard Eight
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Boxcar Children
  • Listen Up Philip
  • The Color Wheel
  • Decalogue V
  • Winter Sleep
  • My Neighbor Totoro
  • Gone Girl
  • González: The False Prophet
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Decalogue IV
  • Arctic
  • Cat People
  • Tusk
  • Creature from the Black Lagoon
  • Noah
  • The Elephant Man
  • Decalogue III
  • A Single Man
  • The Skeleton Twins
  • Grand Illusion
  • Swiss Family Robinson
  • Starred Up
  • The One I Love
  • Return of the Jedi
  • Decalogue II
  • The Zero Theorem
  • The Congress
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Frank
  • World's Greatest Dad
  • To Have and Have Not
  • Dead Poets Society
  • Aladdin
  • Robin Williams: An Evening with Robin Williams
  • The Empire Strikes Back
  • Decalogue I
  • Boyhood
  • The Guard
  • Side by Side
  • Calvary
  • Star Wars
  • Guardians of the Galaxy
  • The Tree of Life
  • Silent Light
  • Volver
  • Ratatouille
  • No Country for Old Men
  • Wild Strawberries
  • How to Train Your Dragon 2
  • Eraserhead
  • The Secret of Roan Inish
  • Floating Weeds
  • Boyhood
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Mood Indigo
  • Tammy
  • The Killer
  • Batman
  • Kiki's Delivery Service
  • Transformers: Age of Extinction
  • Identity Thief
  • Hercules
  • Snowpiercer
  • Ida
  • Rise of the Planet of the Apes
  • McCabe & Mrs. Miller
  • The Goonies
  • The Rover
  • Night Moves
  • Castle in the Sky
  • Edge of Tomorrow
  • The Immigrant
  • Maleficent
  • The Immigrant
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Wild Bunch
  • The Double
  • The Avengers
  • Locke
  • Gun Crazy
  • The Princess and the Frog
  • They Came Together
  • Godzilla
  • Blue Ruin
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Beauty and the Beast
  • My Own Private Idaho
  • Attack the Block
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Only Lovers Left Alive
  • Monsters
  • Under the Skin
  • Plan 9 from Outer Space
  • Umberto D.
  • The Best Years of Our Lives
  • Ernest & Celestine
  • Joe
  • The Seven Year Itch
  • Bee Movie
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Noah
  • Dead Calm
  • Steamboat Bill, Jr.
  • Lifeboat
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Antichrist
  • Muppets Most Wanted
  • Enemy
  • Prisoners
  • Last Year at Marienbad
  • The Grand Budapest Hotel
  • 12 Years a Slave
  • Groundhog Day
  • Stripes
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Ghostbusters
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • Blazing Saddles
  • August: Osage County
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Lego Movie
  • Robin Hood
  • Moonrise Kingdom
  • The Wind Rises
  • Fantastic Mr. Fox
  • RoboCop
  • The Darjeeling Limited
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • RoboCop
  • The Monuments Men
  • Will Success Spoil Rock Hunter?
  • The Great Beauty
  • The Royal Tenenbaums
  • Life Itself
  • Rushmore
  • Up
  • The Broken Circle Breakdown
  • The Wolf of Wall Street
  • Bottle Rocket
  • Bottle Rocket
  • Drug War
  • Lone Survivor
  • Nebraska
  • American Hustle
  • Gravity
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Anchorman 2: The Legend Continues

World Map

Highly rated films Josh is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • The Salt of the Earth
  • Black Mirror: White Christmas
  • Memory of the Camps
  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more