Highest rated films

  • World of Tomorrow

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Nostalgia

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • The Big City

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★½

  • Solaris

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 173 Films watched
  • 14.4 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Watermark

Jan 4

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

Anomalisa

twice

Mad Max: Fury Road

twice

The Martian

twice

Ex Machina

twice

Last Film

How the Grinch Stole Christmas!

Dec 24

Genres, Countries & Languages

Drama
92 films
Adventure
40 films
Action
40 films
Comedy
39 films
Sci Fi
29 films
Thriller
27 films
Romance
25 films
Fantasy
21 films
Crime
21 films
Animation
20 films
USA
126 films
UK
24 films
France
21 films
Japan
10 films
Canada
9 films
Germany
8 films
India
7 films
Italy
5 films
Australia
5 films
English
154 films
French
23 films
Spanish
17 films
Italian
10 films
Japanese
9 films
German
9 films
Chinese
7 films
Russian
6 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Josh’s most liked review

Josh’s most liked list

Blindspotting

My master list of blind spots, in alphabetical order, made for the confessional, 10th anniversary episode of Filmspotting. Sorry Zhivago.

S̶l̶a̶c̶k̶e̶r̶ (3/8/2015)
T̶h̶e̶ ̶M̶a̶g̶n̶i̶f̶i̶c̶e̶n̶t̶ ̶A̶m̶b̶e̶r̶s̶o̶n̶s̶ (4/15/2015)
J̶u̶l̶e̶s̶ ̶a̶n̶d̶ ̶J̶i̶m̶ (5/16/2015)
I̶k̶i̶r̶u̶ (8/19/2015)
H̶o̶w̶ ̶G̶r̶e̶e̶n̶ ̶W̶a̶s̶ ̶M̶y̶ ̶V̶a̶l̶l̶e̶y̶ (9/11/2015)
H̶i̶r̶o̶s̶h̶i̶m̶a̶ ̶M̶o̶n̶ ̶A̶m̶o̶u̶r̶ (10/7/2015)
F̶r̶e̶a̶k̶s̶ (11/16/2015)
T̶h̶e̶ ̶D̶i̶s̶c̶r̶e̶e̶t̶ ̶C̶h̶a̶r̶m̶ ̶o̶f̶ ̶t̶h̶e̶ ̶B̶o̶u̶r̶g̶e̶o̶i̶s̶i̶e̶…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Santa Claus Conquers the Martians
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Kind Words
Average weighted rating:

3.4

Films Josh watched in 2015

  • How the Grinch Stole Christmas!
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • The Duke of Burgundy
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Good Dinosaur
  • The Snowman
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Gift
  • Phoenix
  • Goodnight Mommy
  • Timbuktu
  • A Charlie Brown Christmas
  • A Very Murray Christmas
  • The Hateful Eight
  • Chi-Raq
  • Joy
  • The Big Short
  • Anomalisa
  • The Revenant
  • Mad Max: Fury Road
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • The Wrong Man
  • Hitchcock/Truffaut
  • Carol
  • Shaun the Sheep Movie
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Freaks
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Spotlight
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Thin Blue Line
  • Into the Abyss
  • Spectre
  • Nostalgia
  • All About My Mother
  • The 400 Blows
  • The Martian
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Days of Being Wild
  • The Assassin
  • Bridge of Spies
  • Crimson Peak
  • Steve Jobs
  • Hiroshima Mon Amour
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • The Martian
  • Man on Wire
  • The Walk
  • Edward Scissorhands
  • Sicario
  • Beasts of No Nation
  • Anomalisa
  • The Here After
  • Black Mass
  • In Jackson Heights
  • Miss Sharon Jones!
  • The Kind Words
  • How Green Was My Valley
  • The Visit
  • Avatar
  • School Daze
  • The Last Temptation of Christ
  • Queen of Earth
  • Top Hat
  • Ex Machina
  • Mistress America
  • Star Wars
  • Ikiru
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Kahlil Gibran's The Prophet
  • The End of the Tour
  • The Gay Divorcee
  • Thor: The Dark World
  • Flying Down to Rio
  • Doctor Zhivago
  • The Look of Silence
  • Tangerine
  • Ant-Man
  • Spirited Away
  • Trainwreck
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • World of Tomorrow
  • Moonrise Kingdom
  • The Tribe
  • Kiki's Delivery Service
  • Dope
  • White God
  • Paddington
  • Inside Out
  • Girlhood
  • Jurassic World
  • Spy
  • Manglehorn
  • Jurassic Park
  • Aloha
  • Say Anything...
  • Marie Antoinette
  • Lucy
  • Cléo from 5 to 7
  • Jules and Jim
  • Mad Max: Fury Road
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Slow West
  • Avengers: Age of Ultron
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Reservoir Dogs
  • Porco Rosso
  • Brother's Keeper
  • Apollo 13
  • It Follows
  • Mon Oncle
  • House
  • The Magnificent Ambersons
  • Mirror Mirror
  • While We're Young
  • The Incredibles
  • Ex Machina
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Solaris
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Charulata
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • The Breakfast Club
  • Gates of Heaven
  • Cinderella
  • Slacker
  • Buzzard
  • Chappie
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Big City
  • Maps to the Stars
  • Real Life
  • Brave
  • What We Do in the Shadows
  • The Music Room
  • Fifty Shades of Grey
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Da Sweet Blood of Jesus
  • Whiplash
  • The World of Apu
  • Wild
  • Unforgiven
  • Two Days, One Night
  • Jupiter Ascending
  • Advantageous
  • The Wolfpack
  • I Smile Back
  • A Gay Girl in Damascus: The Amina Profile
  • The Witch
  • Songs My Brothers Taught Me
  • Pervert Park
  • Tig
  • Stockholm, Pennsylvania
  • '71
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Nocturna
  • Blackhat
  • Song of the Sea
  • Aparajito
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Pather Panchali
  • American Sniper
  • Selma
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • The Imitation Game
  • Watermark

World Map

Highly rated films Josh is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Ivy
  • Mustang

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more