Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • Stop Making Sense

    ★★★★½

  • Rio Bravo

    ★★★★½

  • Vagabond

    ★★★★½

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 168 Films watched
  • 14 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Hidden Figures

Jan 2

Most Watched

Coco

twice

The Florida Project

twice

Star Wars: The Last Jedi

twice

Call Me by Your Name

twice

Thor: Ragnarok

twice

Last Film

Coco

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
107 films
Comedy
51 films
Action
32 films
Romance
28 films
Adventure
27 films
Fantasy
26 films
Sci Fi
25 films
Thriller
24 films
Family
17 films
Animation
17 films
USA
124 films
UK
28 films
France
26 films
Germany
10 films
Canada
8 films
Japan
8 films
Italy
7 films
Spain
6 films
Belgium
6 films
Argentina
5 films
English
144 films
French
36 films
Spanish
30 films
German
12 films
Italian
11 films
Japanese
6 films
Korean
4 films
Portuguese
4 films
Russian
4 films
Dutch
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Josh’s most liked review

Josh’s most liked list

Top 30 Films of 2016

Time to move on. I wrote about each of my top ten picks here. Our annual Filmspotting roundtable on the best of the year starts here.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Justice League
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

What Children Do

Films Josh watched in 2017

  • Coco
  • Star Wars
  • Princess Mononoke
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • The Snowman
  • The Florida Project
  • Dawson City: Frozen Time
  • The Breadwinner
  • The House
  • Star Wars: The Last Jedi
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Loving Vincent
  • Call Me by Your Name
  • The Lure
  • Your Name.
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Disaster Artist
  • Elf
  • A Charlie Brown Christmas
  • The Shape of Water
  • Phantom Thread
  • There Will Be Blood
  • The Post
  • Coco
  • Mudbound
  • After the Storm
  • The Room
  • Justice League
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Lady Bird
  • Walking and Talking
  • Wonderstruck
  • Thor: Ragnarok
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Faces Places
  • Thor: Ragnarok
  • Night of the Living Dead
  • The Man Who Knew Too Much
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Mr. Jealousy
  • Kicking and Screaming
  • The Birds
  • Blade Runner 2049
  • American Made
  • We're Still Together
  • As If I'm Crazy
  • What Children Do
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Wild Tales
  • Easter Parade
  • Kingsman: The Secret Service
  • Do the Right Thing
  • The Florida Project
  • mother!
  • Meet Me in St. Louis
  • The Headless Woman
  • Field of Dreams
  • It
  • Misery
  • Columbus
  • La Ciénaga
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Blade Runner
  • Fitzcarraldo
  • White Dog
  • Ocean's Eleven
  • Logan Lucky
  • Castro
  • Whose Streets?
  • The Trip to Spain
  • The Glass Castle
  • The Trip to Italy
  • The Trip
  • Extraordinary Stories
  • Detroit
  • To Catch a Thief
  • Belle de Jour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Okja
  • Bottle Rocket
  • Dunkirk
  • War for the Planet of the Apes
  • A Cure for Wellness
  • Baby Driver
  • 2001: A Space Odyssey
  • Baby Driver
  • A Ghost Story
  • Spider-Man: Homecoming
  • Fantastic Mr. Fox
  • Lost in Translation
  • The Lego Batman Movie
  • The Beguiled
  • Wonder Woman
  • War Machine
  • The Beguiled
  • Paris, Texas
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Brother from Another Planet
  • The Terminator
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Alien: Covenant
  • Something Wild
  • Heaven Can Wait
  • Stop Making Sense
  • The Beaches of Agnès
  • Heaven Can Wait
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Top Gun
  • The Lost City of Z
  • Notorious
  • The Gleaners & I
  • Guardians of the Galaxy
  • The Fate of the Furious
  • Harold and Maude
  • Rushmore
  • North by Northwest
  • Rushmore
  • The Discovery
  • Song to Song
  • Vagabond
  • Beauty and the Beast
  • One Sings, the Other Doesn't
  • Clouds of Sils Maria
  • The Creatures
  • T2 Trainspotting
  • Trainspotting
  • Personal Shopper
  • Logan
  • Rio Bravo
  • La Pointe-Courte
  • Get Out
  • Manchester by the Sea
  • I Am Not Your Negro
  • The Lego Movie
  • Arrival
  • That Obscure Object of Desire
  • The Lego Batman Movie
  • John Wick: Chapter 2
  • The Girl with All the Gifts
  • John Wick
  • Fireworks
  • Lion
  • Tristana
  • Trolls
  • The Battle of Algiers
  • The Red Turtle
  • Toni Erdmann
  • Gook
  • Landline
  • Ingrid Goes West
  • Band Aid
  • Raw
  • Beatriz at Dinner
  • Burning Sands
  • Lemon
  • Kuso
  • Call Me by Your Name
  • Roxanne, Roxanne
  • The Barkleys of Broadway
  • Diary of a Chambermaid
  • 20th Century Women
  • Nocturnal Animals
  • Raiders of the Lost Ark
  • Paterson
  • Hidden Figures

World Map

Highly rated films Josh is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Adventure Time: Islands

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more