Highest rated films

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • Ordet

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Toy Story

    ★★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 171 Films watched
  • 14.2 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

The Greatest Showman

Jan 1

Most Watched

Isle of Dogs

3 times

BlacKkKlansman

twice

Can You Ever Forgive Me?

twice

Sorry to Bother You

twice

Roma

twice

Last Film

Holmes & Watson

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
80 films
Adventure
52 films
Comedy
49 films
Action
37 films
Sci Fi
34 films
Romance
20 films
Thriller
20 films
Fantasy
20 films
Crime
16 films
Horror
15 films
USA
150 films
UK
21 films
France
10 films
Germany
6 films
Canada
5 films
Japan
4 films
China
4 films
Italy
4 films
Mexico
3 films
New Zealand
3 films
English
162 films
French
13 films
Japanese
11 films
Spanish
8 films
Russian
8 films
German
7 films
Italian
5 films
Xhosa
4 films
Korean
3 films
Norwegian
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Josh’s most liked review

The Incredibles

★★★★½

We really didn't need another superhero movie after this.

A few notes on this revisit:

- Pulls no punches on the domestic trauma front. This is about a husband and father's real betrayal. That late-night fight between the parents is uncomfortably true to life.

- "Tonyloaf"

- Elastigirl caught in…

More reviews

Josh’s most liked list

Movies Are Prayers

A list of every film mentioned in Movies Are Prayers, compiled for its first anniversary.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Holmes & Watson
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Chosen: Custody of the Eyes

Films Josh watched in 2018

  • Holmes & Watson
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • BlacKkKlansman
  • A Simple Favor
  • Captain America: Civil War
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Sorry to Bother You
  • Isle of Dogs
  • The Tale
  • If Beale Street Could Talk
  • Support the Girls
  • Happy as Lazzaro
  • Roma
  • Shoplifters
  • The Favourite
  • Vox Lux
  • Hale County This Morning, This Evening
  • I Feel Pretty
  • Avengers: Age of Ultron
  • Hereditary
  • Burning
  • A Star Is Born
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Guardians of the Galaxy
  • Summer Stock
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Widows
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Wildlife
  • Suspiria
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Suspiria
  • Private Life
  • The Land of Steady Habits
  • Thor: The Dark World
  • Halloween
  • Roma
  • Hold the Dark
  • Iron Man 3
  • Can You Ever Forgive Me?
  • First Man
  • Wings
  • Halloween
  • Guy and Madeline on a Park Bench
  • A Star Is Born
  • Captain America: The First Avenger
  • The Sisters Brothers
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Nothing Like a Dame
  • Thor
  • Slice
  • Iron Man 2
  • A Star Is Born
  • Lawrence of Arabia
  • The Bridge on the River Kwai
  • The Predator
  • Oliver Twist
  • Great Expectations
  • Deliverance
  • Annihilation
  • Young Frankenstein
  • Iron Man
  • Blaze
  • Brief Encounter
  • The Happytime Murders
  • John McEnroe: In the Realm of Perfection
  • Blithe Spirit
  • Night Comes On
  • The Avengers
  • Minding the Gap
  • Madeline's Madeline
  • Toy Story
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Crazy Rich Asians
  • Dark Passage
  • In a Lonely Place
  • Mary and the Witch's Flower
  • Crooklyn
  • Red Hook Summer
  • Mission: Impossible - Fallout
  • When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts
  • The Dark Knight
  • Foreign Correspondent
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Game Night
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Zama
  • Eighth Grade
  • BlacKkKlansman
  • Welcome to the Dollhouse
  • Ant-Man and the Wasp
  • Leave No Trace
  • Once Upon a Time in the West
  • Johnny Guitar
  • Damsel
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Sorry to Bother You
  • Incredibles 2
  • Ocean's Eight
  • Hereditary
  • Thoroughbreds
  • The Incredibles
  • First Reformed
  • Almost Famous
  • Solo: A Star Wars Story
  • Ordet
  • Chosen: Custody of the Eyes
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Tully
  • Avengers: Infinity War
  • First Reformed
  • Doctor Strange
  • You Were Never Really Here
  • Avengers: Infinity War
  • The Rider
  • Lean on Pete
  • Mean Girls
  • A Quiet Place
  • Mad Max: Fury Road
  • Some Came Running
  • Mad Max: Fury Road
  • Labyrinth
  • Isle of Dogs
  • A Wrinkle in Time
  • Lust for Life
  • Hail, Caesar!
  • Isle of Dogs
  • Unsane
  • The Band Wagon
  • Miller's Crossing
  • Black Panther
  • The Bad and the Beautiful
  • True Grit
  • A Wrinkle in Time
  • Cars 3
  • Annihilation
  • Cabin in the Sky
  • Titanic
  • Black Panther
  • Killer of Sheep
  • The Shape of Water
  • The Post
  • Sandy Wexler
  • Decalogue II
  • Creed
  • Paddington 2
  • Ponyo
  • Darkest Hour
  • Videodrome
  • The Big Sick
  • Paddington
  • The Darjeeling Limited
  • The Right Stuff
  • The Makioka Sisters
  • Valley Girl
  • Return of the Jedi
  • L'Argent
  • The King of Comedy
  • Mom and Dad
  • Phantom Thread
  • I, Tonya
  • The Empire Strikes Back
  • Jane
  • Brigsby Bear
  • Lady Macbeth
  • The Greatest Showman

World Map

Highly rated films Josh is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still
  • The Shivering Truth
  • Springsteen On Broadway

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more