Grace has logged 273 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
29
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Edit this entry  
29
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★½
Edit this entry  
17
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Contracted

Contracted

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Towelhead

Towelhead

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★½
Edit this entry  
09
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★½
Edit this entry  
05
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Edit this entry  
04
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★★
Edit this entry  
31
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★½
Edit this entry  
29
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Thirst

Thirst

2009
×
★★
Edit this entry  
20
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★½
Edit this entry  
19
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Speaking of Sex

Speaking of Sex

2001
×
★★½
Edit this entry  
13
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
★★★½
Edit this entry