RSS feed for Lars
  • The Prowler

    The Prowler

    ★★½

    Hooptober 6.0: The Number of the Beast

    The way the killer's head is blown off by that shotgun is the best death so far this Hooptober! Tom Savini's work here is just him showing off, he truly is one of the best special effect guys ever! Such amazing handy work! It is the sole reason for you to watch this one!

    The story however is weak even for a slasher film, the motive the killer has is very weak, the…

  • Tigers Are Not Afraid

    Tigers Are Not Afraid

    ★★★

    Hooptober 6.0: The Number of the Beast

    I might have been a bit too tired to watch this one but still I really enjoyed it! The child actors were great, I loved the way the film was shot, the story was alright, some brutal stuff happened which I did not expect to see, the ending was a bit to fairy tale but still enjoyable.

    Tigers Are Not Afraid is a great start for Issa López and it made sure that I will follow her work from now on.

    Ps. the run time is only 83 minutes so be sure you catch this one on Shudder!

  • Audition

    Audition

    ★★★★½

    Hooptober 6.0: The Number of the Beast

    Kiri, kiri, kiri, kiri...

    Eihi Shiina is creepy as Asami Yamazaki. One of the most terrifying woman in a film I've ever seen!

    Anyway, I didn't mind the slow pace of this film. It led me to a false sense of security, what could go wrong, what will happen, what has Takashi Miike in store for us. I was relaxing, drinking my morning milk until suddenly that freaking sack moved and almost spilled…

  • The Howling

    The Howling

    ★★★★

    Hooptober 6.0: The Number of the Beast

    This is my first rewatch of The Howling and I still like it, the story is interesting, I like the werewolf society idea, forgot the ending so I loved it again. The werewolf transformations are looking good, Dee Wallace is always a blast, the chopped off paw turning to human hand is amazing, Joe Dante's direction is always solid and it is one of the best Werewolf films out there.

    I think the…

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★★★

    Hooptober 6.0: The Number of the Beast

    That damned book inked in human blood and bound in human flesh is just one bad motherfucker right?

    Anyway this one is the horror part of the Evil Dead trilogy as the others move on to a more Horror/Comedy style. The low budget feel, the innovate camera movements, the birth of Ash, the gore, the atmosphere, those damn possessed trees, the amounts of blood being spilled and that awesome looking stop-motion near the…

  • Rogue

    Rogue

    ★★★

    Hooptober 6.0: The Number of the Beast

    I always like a good creature feature and what is Hoop-tober without a killer animal? This time we have a rather large Australian Crocodile hunting a bunch of tourists. I enjoyed the opening with some beautiful shots of nature in Australia, we are also getting to know our set of tourists (one of them is Mia Wasikowska!) and we even see a painted Crocodile on a wall!

    At some point instead of going…

  • Frankenstein

    Frankenstein

    ★★★★½

    Hooptober 6.0: The Number of the Beast

    "Look! It's moving. It's alive. It's alive... It's alive, it's moving, it's alive, it's alive, it's alive, it's alive, IT'S ALIVE!" - Henry Frankenstein

    Such an iconic scene in our cinematic history. This was my fourth watch of Frankenstein in my 6 years on Letterboxd. It is still as good as it was the first time. Each rewatch is a joy. And after Bela Lugosi, Boris Karlhoff couldn't be left out of Hoop-tober 6.0.

  • Voodoo Man

    Voodoo Man

    ★★★

    Hooptober 6.0: The Number of the Beast

    "Say, why don't you get that actor Bela Lugosi? It's right up his alley!" - Ralph Dawson

    Bela Lugosi stars in this Monogram Pictures horror film Voodoo Man, clocking in at around 1 hour, Voodoo Man is about a doctor who tries to transfer the life essence of young ladies to bring life to his dead wife. The doctor is played by Bela Lugosi in a fun little role. He is great in…

  • Father's Day

    Father's Day

    ★★

    Hooptober 6.0: The Number of the Beast

    Troma films are either a hit or a miss for me and Father's Day is the latter. I enjoy my gore, I like humor in my horror films and I don't mind it being low budget but somehow a film about a demon raping/eating/murdering fathers did not click for me. There were some one-liners I enjoyed, I loved the ending, Adam Brooks rocks a leather jacket and the gore looks great.

    But the…

  • Haunt

    Haunt

    ★★½

    Hooptober 6.0: The Number of the Beast

    The first Hooptober film of this year is the recently released Haunt. It is a good looking horror film with some messed up masks, a strong female lead, a haunted house, traps, loads of deaths and a boring second half.

    The film started out really fun, I was into it and was wondering where the film would take me, but at some point it became all too clear and I was basically waiting…

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★

    The monster action in Godzilla: King of the Monsters is great. It is all I want from a Godzilla film. Huge Kaiju/Monster/Titans fighting. I was also very surprised I heard the Mothra theme! Instant hype! We also got the legendary Godzilla theme! Ghidorah looked great! Loved the Monster Zero reference, loved our fairy twin sister reference! I even liked the way Godzilla almost exploded like in Godzilla vs the Destroyah. Mothra fighting Rodan? Who would've thought we would ever going…

  • As Above, So Below

    As Above, So Below

    ★★★

    This might have been the most claustrophobic film I've seen in awhile! All those small tunnels! I didn't like that at all. Never been fan of small spaces myself either. So that might had been something to do with it. I really don't like crawling through small tunnels and stuff like that. Which was really well done here!

    Anyway, As Above, So Below is a found footage film in which we follow Scarlett (Perdita Weeks) while she is looking for…