2017

Lars Sieval Lars Sieval’s year in review

Lars’s highest rated films

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Bloodsport

    ★★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • Con Air

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 248 Films watched
  • 20.7 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Sleepless in Seattle

Jan 1

Most Watched

Dunkirk

twice

Last Film

Terminator 2: Judgment Day

Aug 25

Genres, Countries & Languages

Action
113 films
Thriller
90 films
Drama
80 films
Crime
60 films
Horror
59 films
Comedy
51 films
Adventure
48 films
Sci Fi
46 films
Fantasy
26 films
Romance
21 films
USA
221 films
UK
22 films
France
15 films
Canada
14 films
Japan
9 films
Hong Kong
9 films
Australia
8 films
Germany
8 films
China
7 films
New Zealand
5 films
English
240 films
Spanish
29 films
French
23 films
German
19 films
Russian
10 films
Italian
9 films
Japanese
8 films
Cantonese
7 films
Arabic
6 films
Chinese
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 61 Added 71

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Lars’s most liked review

Commando

★★★★½

"Let off some steam, Bennett."

Commando is one of the best 80 films from the 80s. It has all the right ingredients to just hang back, relax, crack open a beer bottle, get some popcorn, some friends over and enjoy.

You have a 90 minute runtime that is used to…

More reviews

Lars’s most liked list

Hoop-tober 4.0: A New Beginning

This will be the 4th year that Cinemonster (letterboxd.com/cinemonster/) will host Hoop-tober. Let us make it another beautiful scary one!

QUICK EASY RULES:

6 sequels (mix-and-match. 6 total)
6 countries
6 decades
6 films from before 1970
6 films from the following: Carpenter, Raimi, Whale, Browning, Craven, Tom Holland (mix-and-match,…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Ouija Experiment
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The World's Greatest Head Massage: An ASMR Journey
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2017

  • Terminator 2: Judgment Day
  • Terror Firmer
  • Knight and Day
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Patti Cake$
  • The Exorcist
  • The Quiet Duel
  • The Chosen
  • Out of Reach
  • Annabelle: Creation
  • As Good as It Gets
  • Interview with the Vampire
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Slugs
  • Drunken Angel
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Ouija: Origin of Evil
  • Atomic Blonde
  • Dead Silence
  • Dunkirk
  • Vampire's Kiss
  • Anaconda
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • The Ouija Experiment
  • The Wall
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Shin Godzilla
  • Friday the 13th Part III
  • The Circle
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Dracula
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Under Siege 2: Dark Territory
  • Lockout
  • Evil Dead
  • I Now Pronounce You Chuck & Larry
  • Frankenstein
  • Braindead
  • Slaughter High
  • Dunkirk
  • Frankenstein and the Monster from Hell
  • Coogan's Bluff
  • Blood Work
  • Ghost in the Shell
  • Kindergarten Cop
  • War for the Planet of the Apes
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Sniper: Special Ops
  • The Witches of Eastwick
  • Kung Fu Yoga
  • Belly of the Beast
  • Kill Switch
  • The Belko Experiment
  • Once Upon a Time in Venice
  • Spider-Man: Homecoming
  • Phantom of the Paradise
  • Psycho
  • Baby Driver
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Trading Places
  • Power Rangers
  • The Intern
  • Beneath the Planet of the Apes
  • Despicable Me 3
  • Transformers
  • Flash Gordon
  • Planet of the Apes
  • Beauty and the Beast
  • Mighty Joe Young
  • CHiPS
  • Predator
  • Wonder Woman
  • Big
  • The Last Song
  • The Princess Bride
  • Beauty and the Beast
  • The Fly
  • Life
  • Bloodsport
  • The Mummy
  • An American Tail
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Dead Presidents
  • Extreme Prejudice
  • Top Gun
  • I Am Jane Doe
  • The Blues Brothers
  • Crocodile Dundee
  • The Lego Batman Movie
  • Police Academy
  • Road House
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Justice League: The Flashpoint Paradox
  • The World's Greatest Head Massage: An ASMR Journey
  • The Devil's Candy
  • Trick 'r Treat
  • Rashomon
  • Witness
  • Kill 'em All
  • The Great Wall
  • Alien: Covenant
  • Scarface
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Dragnet
  • Spartacus
  • Fist Fight
  • The Man Who Knew Too Much
  • Get Out
  • Aladdin
  • The Thing from Another World
  • 15 Minutes
  • The Lion King
  • Aliens
  • Legend
  • Jerry Maguire
  • The Fox and the Hound
  • 88 Minutes
  • Escape from Alcatraz
  • Chinatown
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Dinosaur
  • Guardians of the Galaxy
  • Split
  • The Rescuers
  • Rings
  • Iron Man 2
  • The Bye Bye Man
  • The Boondock Saints
  • Boyka: Undisputed IV
  • The Fate of the Furious
  • Sleepless
  • The Running Man
  • Be Here Now
  • First Strike
  • Armageddon
  • Alien
  • Déjà Vu
  • The Many Adventures of Winnie the Pooh
  • Big Daddy
  • Wyrmwood: Road of the Dead
  • Cocktail
  • High Tension
  • Patriots Day
  • Assassin's Creed
  • Cannibal Holocaust
  • The Matrix
  • King Kong Lives
  • The Trouble with Harry
  • Kong: Skull Island
  • Congo
  • Moonlight
  • Under Siege
  • King Kong
  • The Lorax
  • King Kong
  • King Kong Escapes
  • King Kong vs. Godzilla
  • The Son of Kong
  • King Kong
  • Little Caesar
  • Con Air
  • The Hustler
  • Edge of Tomorrow
  • Hard to Kill
  • Logan
  • To Catch a Thief
  • Around the World in 80 Days
  • A Better Tomorrow II
  • Total Recall
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Fences
  • A Better Tomorrow
  • Stop! Or My Mom Will Shoot
  • Grand Illusion
  • T2 Trainspotting
  • Trainspotting
  • The Curse of the Werewolf
  • The Mad Ghoul
  • The Little Mermaid
  • Iron Monkey
  • Hotel Transylvania
  • The Awful Truth
  • Green Zone
  • Justice League Dark
  • The Dead Pool
  • The Brute Man
  • Manchester by the Sea
  • The Mummy's Curse
  • Sea of Love
  • The Raid
  • John Wick: Chapter 2
  • House of 1000 Corpses
  • John Wick
  • Boyz n the Hood
  • Sudden Impact
  • Strike
  • The Siege
  • The Frozen Ground
  • Contraband
  • The Family
  • Year of the Dragon
  • Resident Evil: The Final Chapter

See all 248

Highly rated films Lars missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Blade Runner 2049
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more