Wood has logged 741 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joy

Joy

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Redeemer

Redeemer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Young Ones

Young Ones

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Collector

The Collector

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fanboys

Fanboys

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mister John

Mister John

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
By the Sea

By the Sea

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Butterfly on a Wheel

Butterfly on a Wheel

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Daisies

Daisies

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
S.W.A.T.

S.W.A.T.

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Family Guy Presents: It's a Trap!

Family Guy Presents: It's a Trap!

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Family Guy Presents: Blue Harvest

Family Guy Presents: Blue Harvest

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Exterminators of the Year 3000

Exterminators of the Year 3000

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drácula

Drácula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry