Wood has logged 46 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trust

The Trust

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Island

The Island

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dan Soder: Not Special

Dan Soder: Not Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Daniel Tosh: People Pleaser

Daniel Tosh: People Pleaser

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Patton Oswalt: Talking for Clapping

Patton Oswalt: Talking for Clapping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Wyrmwood: Road of the Dead

Wyrmwood: Road of the Dead

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Diablo

Diablo

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bryan Callen: Never Grow Up

Bryan Callen: Never Grow Up

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ilsa: She Wolf of the SS

Ilsa: She Wolf of the SS

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blood Mania

Blood Mania

1970
×
Read the review Edit this entry  
10
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alfie

Alfie

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Commando

Commando

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Search Party

Search Party

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Special Correspondents

Special Correspondents

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry