Wood has logged 53 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coin Heist

Coin Heist

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
RoboCop 3

RoboCop 3

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

1964
×
Read the review Edit this entry  
22
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Imperial Dreams

Imperial Dreams

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return to the 36th Chamber

Return to the 36th Chamber

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lion

Lion

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Girlfriend's Day

Girlfriend's Day

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Things Must Pass

All Things Must Pass

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frequently Asked Questions About Time Travel

Frequently Asked Questions About Time Travel

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Punk's Dead: SLC Punk 2

Punk's Dead: SLC Punk 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hurricane

The Hurricane

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Robowar

Robowar

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry