Wood has logged 40 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Sharknado: It's About Time

The Last Sharknado: It's About Time

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Action Point

Action Point

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Witness

Witness

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bert Kreischer: Secret Time

Bert Kreischer: Secret Time

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
211

211

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Inconceivable

Inconceivable

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Meg

The Meg

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry